obraz

amazon.com

Foto: Amazon

Během uplynulého týdne byl internet zažalován argumentem ohledně knih pro mladé dospělé. Ruth Grahamová, psaná na Slate, byla počáteční bomba. Použití vydání filmu na základě románu megahitu YA Hvězdy nám nepřály John Green jako kolík, varovala čtenáře: "Dospělí by se měli cítit trapně v čtení literatury psané pro děti", protože knihy jsou nedostatečně sofistikované a složité. Zveřejnění: Editovala jsem Rutha na Slate a myslela si, že je prostě skvělá, ačkoli já (a mnoho dalších, kteří se jí důrazně tlačili proti ní) nesouhlasím s ní v tomto konkrétním bodě.

Já většinou nesouhlasím s ní, protože, jak přiznává, definice YA je tak rozmačkaná. Jak Jen Doll napsal na The Wire pár let zpět, termín "YA" nebyl ani v běžném používání až do 60. let. Jedna z nejslavnějších knih YA, Kdo chytá v žitě, nebyla napsána s teenagery, historik a kritik říká Doll. Když jsem byla teenagerka, milovala jsem všechny knihy o mladých mladých ženách a já jsem ráda, že YA nebyla tak silně prodávaná jako taková, protože jsem byl bláznivý a pravděpodobně bych nechtěl číst knihy, které byly speciálně upravené ke mně.

Příbuzný: 10 nejlepších knih o mateřství

S ohledem na to je zde 10 skvělých knih o dospívajících dívek a vyrůstání. Můžete je nazývat YA nebo je můžete nazvat vynikajícími. Tento seznam není vždy posledním slovem v knihách o příjmech věku, proto nechte své oblíbené v komentářích.

obraz

amazon.com

Foto: Amazon

Kdo spustí nemocnici s žáby? od Lorrie Mooreové

Ačkoli Moore je nejlépe známý svými krátkými příběhy ("Jsi ošklivý, příliš" je národní poklad), Kdo spustí nemocnici s žáby? je přívětivý a milý příběh o věku dvou nejlepších 15letých přátel. Berie a její krásný nejlepší přítel Sils tráví léto 1972 pracovat v místním zábavním parku Storyland v Upstate New York. Příběh je vymalován dospělým Beriem, který zhodnotil svůj dospělý život, ale Mooreův vyjímečný příběh o tom, co říká "ta předsíň dívčiny", zůstává s vámi.

Příbuzný: 10 nejlepších biografií literárních žen

obraz

amazon.com

Foto: Amazon

Allegra Maud Goldman od Editha Koneckého

Sledujeme stejnojmennou hrdinku tohoto románu ve věku 3-13 let, jak vyrůstá v době deprese Brooklyn a Catskills. Allegra je proto-feministická, drsná malá židovská dívka, která říká, co si myslí a často se jí to potýká. Je to nádherný historický snímek, který vás také naučí, jak kreativně proklínat v jidiš. (Nechtěli jste vždycky říkat "jít do hovno v oceánu" v jiném jazyce?).

obraz

amazon.com

Foto: Amazon

Přípravka od Curtis Sittenfeld

čtu Přípravka hned po absolvování fantastické vysoké školy v New England a najednou tolik věcí o mých spolužácích mělo smysl: šaty Lilly Pulitzer, raketové sporty, čelenky. Sittenfeldův román o outsiderovi ze střední třídy jménem Lee Fiora, který jde do fiktivní internátní školy v New England, je nádherně a pozorně sledován. New York Times kniha recenze byl tak obsazený Sittenfeld oko pro detail, že oni přemýšleli, jestli "ona nenosila drát pod jeho hokej kilt" když ona byla u Groton.

obraz

amazon.com

Foto: Amazon

Weetzie Bat Francesca Lia Block

Weetzie Bat je o Weetzie, dospívající dívce, která žije ve verzi Dreamscape osmdesátých lét Los Angeles. Weetzie má bělený blonďatý plochý vrch a nejlépe známý gay přítele jménem Dirk. Weetzie má tři přání od džina a ona si přeje si milenec pro sebe a Dirka a místo k životu. Ačkoli tato kniha spadá do magického realistického žánru, zabývá se skutečnými problémy 80. let, jako je krize AIDS a potraty.

obraz

amazon.com

Foto: Amazon

Letní sestry od Judy Blume

Opravdu nemůžete mít příchod věku bez uvedení Judy Blume. Ačkoli toto je jeden z Blumeových údajně "dospělých" románů (jako úžasný Smart ženy, což je asi 80. let rozvodů v Boulderu, které nosí hodně tyrkysové), je to stále o dívkách vyrůstajících. Caitlin a Vix tráví každé léto své dospívání společně v Martha's Vineyard, žijící s Caitlin rodinou. Panenství je ztraceno. Přátelé jsou vyměněni. Pocity jsou zraněny. Heteroflexibilita je přijata. Dvě palce pro zábavu.

obraz

amazon.com

Foto: Amazon

Bastard z Caroliny od Dorothy Allisonové

Allisonova srdce-otráskat, plainspoken kniha vypráví příběh o Bone Boatwright mládí. Bone je nelegitimní dcera 15leté matky v 50. letech v Jižní Karolíně. Ačkoli všechny ženy v knize jsou silné postavy, dělají spoustu špatných rozhodnutí, pokud jde o muže. Bornův nevlastní otec se sexuálně zneužívá a on má strašlivý hněv, který způsobuje, že rodinný osud stoupá a klesá. V tomto semibiobiografickém příběhu představuje Allison důstojnost a milost obtížný život chudých pracujících.

obraz

amazon.com
Reklama - Pokračujte ve čtení níže
Reklama - Pokračujte ve čtení níže

Foto: Amazon

Zábavný domov Alison Bechdel

Také známý jako trenér "Testu Bechdel", Alison Bechdel je nejprodávanějším grafikem, který napsal tuto autobiografii o vyrůstání gayů s uzavřeným homosexuálním otcem. Titul pochází z zaměstnání tatínka na částečný úvazek: Pomáhá provozovat pohřební rodinný dům. Když Bechdel vyšel jako vysokoškolský student, ona a její otec mají tu a tam o literatuře a životě, což je jeden z vrcholů tohoto krásně vyloženého a erudovaného příběhu.

obraz

amazon.com
Reklama - Pokračujte ve čtení níže
Reklama - Pokračujte ve čtení níže
Reklama - Pokračujte ve čtení níže

Foto: Amazon

Jak Garcia dívky ztratily jejich akcenty od Julie Alvareze

Tento živý román je o čtyřech sestrách, jejichž rodina přistěhovala do Spojených států od Dominikánské republiky v 60. letech. Yolanda, Carla, Sandra a Sofie se pokoušejí asimilovat do americké kultury, protože se také snaží vstřebat do světa dospívání. Garcia má ostré chápání toho, jak dynamika rodiny a rodičovský tlak utvářejí sourozenecké vztahy a každá sestra se setká jako živá, fascinující, individuální žena.

obraz

amazon.com
Reklama - Pokračujte ve čtení níže

Foto: Amazon

Bílý Oleander Janet Fitch

Teenage Astrid Magnussen žije se svou matkou, Ingridem, zanedbávaným, ale charismatickým básníkem. Ingridová je obviněna z vraždy jejího milence a Astrid je poslán na sérii pěstounských domů. Kniha následuje Astrid přes její pozdní dospívající, jak je převrácena z domova do domova, a ona nakonec má počítání s Ingrid, který je vyprávěný emocionální vyvrcholení románu.

obraz

amazon.com

Foto: Amazon

Annie John od Jamajky Kincaida

Tento román následuje titulní Annie ve věku 10 až 17 let v Antiguu. Annie má blízké a sporné vztahy s matkou, která je jemně zpracována. Hrdinka je předčasná a pyšná na svůj vlastní intelekt, ale také docela depresivní. V pozdějších částech knihy se Annie soustřeďuje do téměř dětského stavu, když se nachází v hlubinách děsivé depresivní epizody.