Vrásky v čase

Když Paco Delgado začal pracovat na kostýmech pro Ava DuVernayova celovečerní filmová adaptace milované dětské knihy Vrásky v čase, role byly již obsazeny: "To je nejlepší způsob práce, protože pro mě je velmi důležité vědět, kdo je herec," řekl pro ELLE.com. To pravděpodobně platí třikrát, když tři postavy, které se oblékáte, jsou Oprah, Reese Witherspoon a Mindy Kalingová, hrající ne méně než staré bytosti, které mohou nebo nemusí být síly vesmíru.

Paco Delgado Vráska v čase

Paco Delgado
Getty Images

No, už víme, že už jsou sílami vesmíru - ale jak Delgado, který pracoval na filmech, byl Bídníci, Dánská dívka, a Kůže, v níž žiji- vraťte je do láskyplných, vševědoucích průvodců, kteří pomáhají dívce v podivném a obtížném úsilí najít členy své rodiny? S trochou pomoci od avantgardních designérů, jako je Comme des Garçons, a také špína.

Vrásky v čase byla mi velmi drahá kniha, když jsem byl dítě. Kdy jste ji poprvé přečetli?

Byla to jedna z prvních věcí, protože je zjevné, že je vždy těžké dát knihu do obrazu pro film. Jednou z fantastických věcí o čtení je, že vytváříte svůj vlastní svět. Kniha je zjevně velmi důležitá, ale nebrali jsme ji tak doslovně. Museli jsme vytvořit tento svět pro film.

Nevěděla jsem [knihy] dříve. Jsem španělština a není to tak dobře známá kniha ve Španělsku. Ale je to jedna z těch věcí, že najednou zjistíte, jak důležité bylo pro tolik lidí. Jeden z mých nejlepších přátel někdy mi říkal: "Bože, jak je možné, že na tom pracujete?" Ale myslím, že někdy je dobré, že nejste tak (v úžasu) materiálu. Kdybych o knize už věděla tolik, asi bych se o ni moc bál.

Mindy Kalingová jako paní Kdo ve vraku v čase

Mindy Kalingová jako paní Who
Disney

Hodně z ostatních filmů, na kterých jste pracovali, jsou historické nebo založené v reálném světě. Jak jste začali přemýšlet o tomto fantastickém filmu?

Jak říkáte, většina z mých filmů jsou buď historické filmy nebo současné, přírodovědné příběhy. Takže jsem si musel myslet z krabice. Tři paní, ačkoli si vzali lidskou podobu, aby byli s tímto dítětem, byly ve skutečnosti abstrakce. Začala jsem hledat abstraktní nápady pro ně. Například Oprahův charakter paní Který: myslela jsem, že je síla vesmíru, jako energie, a ona byla válečníka. Tak jsem přemýšlel o kovu a výbuchů a obrazy galaxií a výbuchů supernov.

Pro povahu Reesovy paní Whatsitové jsem přemýšlel o přírodě a přírodním světě - o rostlinách, květinách a motýlů a rybích a nečistotách. A pro Mindy [paní. Kdo] přemýšlel o tom, jak vždy používá citace z knih, takže byla, no, říkám "super knihovník vesmíru". Tak různé kultury, pozadí a knihy a písemná slova.

Poté jsem se díval na módu a lidé, kteří pracují v módě úplně mimo normu, jako je Comme des Garçons nebo Iris van Herpen - lidé, kteří vytvářejí svět sám.

Oprah Winfreyová jako paní, která má v krku v čase

Oprah Winfreyová jako paní Kojová
Disney

Můžeme mluvit trochu o některých aspektech těchto kostýmů? V jedné scéně má Oprah na sobě jakousi kovovou klecku.

Všechny tyto postavy pocházejí z fantazie, je to pravda, ale někdy máme myšlenky z tohoto světa. Jak jsem již zmínil, jedna z myšlenek, která stojí za Oprahovým charakterem, paní Kjóra, byla, že byla bojovníkem ve vesmíru bojujícím proti silám zla. Myslela jsem, že má tuto strukturu klece, obrannou věc. To pocházelo z brnění, ale také z crinolínů v 18. a 19. století. Myslel jsem, že by to bylo hodně legrace, kdybychom je dali venku. A pak to byla dekonstrukce určitých střetávajících se prvků. Zároveň se mi zdálo jako vlny elektřiny nebo něco, co kolem člověka cirkuluje, jako v Metropole Fritz Lang, máte tu fantastickou energii, která se pohybuje kolem hlavní postavy.

Tento film byl úžasný, protože jsme využili mnoho průřezových myšlenek. Přemýšlejte o krabicovém myšlení o různých materiálech a o tom, jak divné materiály budou dělat věci. Například pletení plastů. Co se stane, kdybychom platili plast? Za normálních okolností jste pletené hedvábí nebo bavlnu. Měli jsme hodně pokusů a omylů a selhání. A nakonec se vám podaří a je to tak vzrušující. Když Oprahův charakter paní, která přichází na Zemi, jsme použili skládané plastové oko. A jeden z jejích kostýmů na konci filmu je vyroben z plisovaného neoprenu. Budete se těšit na tyto kostýmy v tomto filmu, protože někdy to bylo těžké.

Nikdo jiný se nikdy podobně jako předtím nebral.

Zároveň musíme používat techniky k šatům, protože na konci dne jsou šaty šaty a musí je nosit někdo.

Vrásky v čase

Disney

Na druhém konci spektra jsou bílé šaty paní Whatsitové (Reese Witherspoon). Je objemný, plisovaný, složený, přehozený ...

Má dvě bílé šaty. Ten na začátku filmu - celá myšlenka přišla, protože v knize, když se poprvé setkáváme s paní Whatsitovou, je posazená v postelích. Myslel jsem - co když se pokusíme pokrýt plátky na manekýn a uvidíme, co se stane? Pak jsme začali vidět, jak to může být zajímavé se všemi těmito záhyby. Úžasně, některé z Reeseových šatů jsou z nich nejvíce abstraktní. Díval jsem se na šaty z Balenciagy, které byly vyrobeny z hustého, hedvábného materiálu, který nakonec vypadal úžasně a sochařsky a trojrozměrně. Ostatní bílé šaty, které má Reese na sobě, pocházejí ze struktury plátků lilie calla, bílého květu, který má velmi vlnité strukturní plátky.

Oprah, Reese a Mindy jsou všechny kreativní síly. Mají silné představy o tom, jak by měly vypadat jejich postavy?

Když pracujete na filmu, vždy máte diskusi s herci. Vždy se snažím uspořádat první schůzku, kde nemáte přesně ukázat, co budete dělat, protože se chcete dozvědět více o tom, co vám musí říct. Máme diskuse o tom, kdo je charakter, a očekávání z hlediska kostýmů. Ale v podstatě obejali všechny myšlenky, které jsem měl. Bylo to jedno z těch málo okamžiků v mé kariéře, že byli velmi spokojeni se vším, co jsem ukázal, velmi přijímáním - předpokládám, že celá věc byla tak abstraktní. Byla to opravdu úžasná zkušenost tímto způsobem.

Vrásky v čase je v divadlech.